Z Gdańska do Georgii: Akademicka i kulturowa podróż studentek UG - Wiktorii Choińskiej i Wiktorii Szamotulskiej - do Valdosta State University, USA
Mgr Wiktoria Choińska – absolwentka kierunku Krajoznawstwo i Turystyka Historyczna, a obecnie studentka I roku studiów magisterskich na kierunku Historia na naszym wydziale oraz Wiktoria Szamotulska – studentka II roku Amerykanistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, studiowały w semestrze letnim roku akademickiego 2024/2025 na Valdosta State University w stanie Georgia, USA.
Podczas pobytu na amerykańskiej uczelni, w ramach wymiany studenckiej programu Erasmus+, reprezentowały i promowały Uniwersytet Gdański, miasto Gdańsk oraz historię Polski.
Jakie zdobyły doświadczenia i jak wspominają swój pobyt na VSU? Poniżej prezentujemy ich relacje z wyjazdu.
Wiktoria Choińska – studentka I roku MSU na kierunku Historia na Wydziale Historycznym UG:
Semestr letni roku akademickiego 2024/2025 miałam okazję spędzić na amerykańskiej uczelni Valdosta State University w stanie Georgia. Od stycznia do maja uczęszczałam na zajęcia w zupełnie odmiennym dla mnie systemie edukacyjnym, co pozwoliło mi zdobyć nowe doświadczenia oraz rozwinąć się naukowo.
Miałam również szansę reprezentować zarówno Wydział Historyczny VSU, jak i Uniwersytet Gdański podczas sympozjum naukowego w kwietniu. Zaprezentowałam tam plakat naukowy dotyczący kwestii jedzenia w Polsce w okresie komunizmu, ze szczególnym uwzględnieniem lat 70. i 80. Rozwijając ten temat, pracowałam nad projektem, który zakończył się przeprowadzonym przeze mnie wykładem dla amerykańskich studentów odwiedzających Gdańsk w maju tego roku.
Dzięki zajęciom na uczelni w USA poznałam m.in. Dr. Melanie Byrd, która zainspirowała mnie do prowadzenia własnych badań w obszarze „food history”. Stałam się również częścią społeczności Honors College, gdzie zyskałam wielu nowych przyjaciół. Często uczestniczyłam w wydarzeniach organizowanych przez studentów, a także pomagałam przy ich organizacji — na przykład podczas pierwszego oficjalnego konkursu cukierniczego w Honors House.
Dzięki wcześniejszemu zaangażowaniu w pomoc przy pobytach studentów z VSU w Polsce, mam amerykańskich przyjaciół, z którymi utrzymuję kontakt od kilku lat. Miałam okazję zwiedzić z nimi Atlantę, St. Augustine, Savannah oraz Orange Park na Florydzie. Jednak moją ulubioną wycieczką był pobyt w Waszyngtonie D.C. podczas przerwy wiosennej. Zwiedziłam tam wiele niesamowitych muzeów, co — jako magister Krajoznawstwa i Turystyki Historycznej — odebrałam jako niezwykle inspirujące przeżycie. Odwiedziłam również Kapitol Stanów Zjednoczonych, Bibliotekę Kongresu, Narodowe Archiwa oraz Biały Dom.
Wymiana w ramach programu Erasmus do Valdosta State University była najlepszą decyzją w trakcie mojej ścieżki studiów na Uniwersytecie Gdańskim. Jestem ogromnie wdzięczna za daną mi szansę i mam nadzieję, że w pełni ją wykorzystałam.
Wiktoria Szamotulska – studentka II roku Amerykanistyki, Wydział Filologiczny UG:
Pobyt semestralny na Valdosta State University był dla mnie wspaniałą okazją, aby bezpośrednio zetknąć się z amerykańskim systemem edukacji oraz kulturą studencką. Dzięki temu poznałam zróżnicowane grupy studenckie, tradycje i różnice kulturowe. Mimo, że posiadałam wiedzę na ich temat ze względu na mój kierunek studiów, w żaden sposób nie mogę porównać nauki ze źródeł literaturowych i mediów do prawdziwego życia i bycia częścią tego społeczeństwa.
Studenci VSU byli dla mnie bardzo pomocni i przyjaźni — nie tylko pokazali mi jedzenie i tradycje południowych Stanów, ale także umożliwili mi uczestnictwo w ich organizacjach studenckich. Nawiązałam współpracę z uczelnianą gazetą „Spectator” i wykonałam serię grafik. Ponadto tworzyłam szatę graficzną dla stowarzyszenia prowadzącego dziennik poezji „Odradek” w edycji 2024.
Zwiedziłam dokładnie Valdostę oraz brałam udział w festiwalach odbywających się w mieście. Dzięki nowo zawartym znajomościom mogłam poznać zróżnicowaną geografię południowych Stanów Zjednoczonych — między innymi plaże Florydy oraz pasmo górskie Blue Ridge w Georgii.
Ten wyjazd pozwolił mi nie tylko rozwinąć się akademicko, ale także zaangażować się w organizacje studenckie i zintegrować z zupełnie innym środowiskiem kulturowym jako przedstawicielka Uniwersytetu Gdańskiego. Mam nadzieję na kontynuację współpracy i przyjaźni, które zawarłam w trakcie pobytu.